Nuit Bouffe

Nuit Bouffe to sztuka, którą napisałam w 2012 roku jeszcze przed przeprowadzką do Paryża. Zainspirowana piosenką Marca Lavoine'a J'ai oublié de te dire oraz musicalem Cabaret, chciałam opowiedzieć historię mężczyzny, Luciena, który właśnie stracił jedną z najważniejszych rzeczy w jego życiu - swoje marzenia. 
Cyniczny i nieco ekscentryczny konferansjer paryskiego kabaretu Nuit Bouffe, spotyka pewnego dnia młodą dziewczynę z prowincji, Rosę, która przybywa do Paryża by zrealizować swoje największe marzenie - pragnie zostać sławną aktorką. W dodatku jest w stanie poświęcić wszystko, co ma, by spełnić to marzenie. Czy jej się to uda i jaką rolę w tym marzeniu odegra Lucien oraz kabaret dowiecie się już niebawem oglądając Nuit Bouffe na scenie. 


OBSADA

Agnès Więckowska
Reżyseria / Scenariusz


Zafascynowana teatrem od dziecka dzięki swojemu ojcu, który zabiera ją do Teatru Studio Buffo, Agnieszka stawia swoje pierwsze kroki na scenie w wieku 13 lat w grupie teatralnej Pinokio pod kierownictwem Hanny Fibich w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. Następnie kontynuuje swoją edukację teatralną w klasie artystycznej w Liceum im. Batalionu Zośka w Warszawie. Wtedy to pisze swoje pierwsze sztuki i próbuje swoich sił jako reżyser. Bierze też udział w licznych konkursach recytatorskich, w których zajmuje wysokie miejsca. Z maturą w kieszeni, postanawia skierować swoje kroki na Uniwersytet Warszawski, gdzie zaczyna studia na kierunku filologii romańskiej. Teatr nie znika jednak z jej życia! Już w liceum Agnieszka tłumaczy piosenki oraz musicale francuskie. Podkłada też napisy do francuskich filmów. W 2011 roku, po zobaczeniu musicalu Cabaret w paryskim teatrze Marigny, Agnieszka postanawia zrealizować swoje największe marzenie – chce zostać aktorką. Pisze zatem swoje pierwsze sztuki po francusku – Bonnie & Clyde oraz Nuit Bouffe. We wrześniu 2012 roku przeprowadza się do Paryża, gdzie zapisuje się do szkoły teatralnej Centre des Arts de la Scène, w której szlifuje swój warsztat pod okiem Jacquesa Mornasa i Jean-François Chatillon, a następnie kontynuuje naukę na wydziale teatrologii Uniwersytetu Sorbonne Nouvelle Paris 3.
W tym samym czasie, Agnieszka dołącza do grupy teatralnej La Pléïade, z którą gra w teatrze Nord-Ouest oraz w teatrze Menilmontant w Paryżu. To doświadczenie pozwala jej poznać różnych reżyserów i aktorów, w tym Laurent Brusset, z którym pracuje nad Nuit Bouffe. We wrześniu 2014 roku, Agnieszka organizuje pierwszą publiczną lekturę Nuit Bouffe w teatrze Nord-Ouest. 
Premiera Nuit Bouffe jest więc podsumowaniem 4 lat pracy nad tą sztuką oraz wszystkich spotkań jakie dokonały się w tym czasie.


Dla Agnieszki najważniejsza jest, w tej kreacji teatralnej, psychologia postaci oraz ich motywy działania, przez które faworyzują takie a nie inne rozwiązanie. Chce również pokazać w jakim stopniu jedna decyzja może zaważyć nad czyimś życiem oraz jakie miejsce zajmują w życiu człowieka marzenia. Ma nadzieję, że historia Rosy i Luciena poruszy widzów i że uda jej się pokazać, że można żyć z całych sił mimo trudnego kontekstu historyczno-politycznego.


Sébastien Pruneta
Muzyka


Z zawodu dziennikarz i pasjonat języków obcych, Sébastien odkrywa muzykę będąc nastolatkiem. Wtedy to jego głównym instrumentem jest gitara ojca oraz pianino. Otwarty na wszystkie rodzaje muzyki, poddaje się głównie muzycznym wpływom Beatelsów i Jean-Michela Jarre’a, zahaczając o Jimiego Hendrixa i Joe Hisaishi. Jednak to w melancholijnych melodiach jego wrażliwość znajduje ujście.


Sébastien odkrywa Nuit Bouffe w 2013 roku i jest poruszony jakością, precyzją i wrażliwością autorki oraz relacjami między głównymi bohaterami, ich kompletnie różnymi wizjami życia, podczas gdy wyniszczająca wojna nadchodzi…

*** Facebook *** Instagram ***