mercredi 20 septembre 2017

10 sekretów Paryża.

Nie wiem jak Was, ale mnie fascynuje historia miejsc, które odwiedzam lub w których mieszkam. Lubię znać różne szczegóły na ich temat - od najstarszego budynku, przez dziwne legendy po miejsca, które znają tylko najstarsi mieszkańcy. Nie inaczej było w przypadku Paryża. Już kiedy się tu przeprowadziłam 5 lat temu (kiedy to zleciało???), szwendałam się ulicami szukając miejsc, o których nikt nie ma pojęcia. Dzisiaj, w ramach projektu Klubu Polki na Obczyźnie, odkryję przed Wami 10 sekretów Miasta Świateł.


1. Najstarszy dom w Paryżu.
Wbrew temu, co można sądzić czytając legendy oraz historię Paryża, najstarszy dom francuskiej stolicy nie znajduje się wcale na wyspie Cite, ale w 3 dzielnicy pod numerem 51 przy ulicy Montmorency. Dom został wybudowany w 1407 roku przez Nicolasa Flamela, którego nazwisko możecie znać, między innymi, z pierwszej części sagi o Harrym Potterze.

2. Tajemniczy Ogród.
Wiem, że najstarszym ogrodem w Paryżu jest Ogród Luksemburski, jednak nie będę o nim pisać. Drugi po nim, bo założony w 1635 roku, jest Jardin des Plantes. Jeśli czytacie mnie od dłuższego czasu, wiecie, że lubię spędzać w nim czas, bo mieści się niedaleko mojej uczelni. Nie chodzę tam dlatego, że lubię ogrody botaniczne, ale dlatego, że Jardin des Plantes ma dwa ukryte ogrody, w których po prostu się chowam. Niewiele osób wie jak tam wejść, więc jest to idealne miejsce na relaks z książką lub naukę. Ogród Różany zachwyca szczególnie wiosną i latem, a wejście do niego znajduje się między dwoma budynkami po wschodniej części ogrodu. Z kolei wejście do Ogrodu Alpejskiego jest ukryte w ogrodzie botanicznym po środku parku. Wybierzecie się na poszukiwania?

3. Najstarsze zoo.
Nadal pozostajemy w Jardin des Plantes. To tutaj, po zachodniej stronie ogrodu, możecie zwiedzić najstarsze paryskie zoo, które może pochwalić się okazami, których często nie można już spotkać w przyrodzie. Do tego, zoo posiada wiele oryginalnych gatunktów zwierząt takich jak kot z Pallas lub binturong orientalny. 4. Najstarsza ulica.
Ulica Saint Jacques, czy jak kto woli, Świętego Jakuba, jest prawdopodobnie najstarszą ulicą Paryża. Znajduje się ona w 5 dzielnicy i ciągnie się wzdłuż murów Sorbony oraz obserwatorium, pod górę albo z górki, od nadbrzeży Sekwany do bulwaru Saint-Jacques. Stanowi również kwintesencję Dzielnicy Łacińskiej - oprócz Sorbony, ulica jest otoczona różnymi innymi uczelniami wyższymi i to tutaj studenci najczęściej przychodzą szukać książek w specjalistycznych księgarniach.

5. Sorbona.
Mało osób o tym pamięta, ale Sorbona jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie oraz najstarszym uniwersytetem we Francji. Założona nieoficjalnie w 1150 roku (oficjalnie działa od 1200 roku), swoją renomę zawdzięcza właśnie swojej historii. Obecnie mianem Sorbony określa się budynek w 5 dzielnicy, jednak 3 oddziały Uniwersytetu Paryskiego noszą miano Sorbony. Chodzi tutaj o Paris 1 Pantheon-Sorbonne, Paris 4 Paris-Sorbonne oraz o moją uczelnię, Paris 3 Sorbonne Nouvelle zwaną również "fałszywą Sorboną".

6. Najdłuższa ulica.
Ten zaszczytny tytuł przypada ulicy Vaugirard, która liczy sobie prawie 5 kilometrów i biegnie przez 6 i 15 dzielnicę od teatru Odeon aż do Porte de Versailles, przy którym mieści się słynna sala koncertowa, Palais des Sports. Osobiście, bardzo lubię tę ulicę...

7. Najmniejszy dom.
Jeśli kiedyś byliście w Paryżu i wybraliście się na rejs po Sekwanie, pewnie usłyszeliście od przewodnika, że najmniejszy dom w Paryżu mieści się nad Sekwaną właśnie. Cóż... Przewodnik kłamał. Najmniejszy dom mieści się w 10 dzielnicy przy ulicy Chateau d'eau pod numerem 39. Nawet ja, mając 155cm wzrostu nie mogłabym się tam położyć, bo szerokość domu wynosi 140cm. Co prawda jest wysoki na 5m i głęboki na 3m, ale przyznajcie sami, że zbyt dużo mebli tam się nie zmieści.

8. Najstarsza restauracja.
Marzy Wam się romantyczny obiad lub kolacja w restauracji z pięknym widokiem? A co powiecie na najstarszą restaurację w Paryżu, która łączy w sobie wszystko to, czego Wam potrzeba? Oprócz widoku i tradycji, mamy tutaj też tradycyjną kuchnię. La Tour d'Argent (15 Quai de la Tournelle, 75005 Paryż) żyje swoją historią oraz sławnymi gośćmi, którzy jedli przy jej stołach - John Kennedy, kardynał Richelieu czy Alfred de Musset. 

9. Najdroższa restauracja i najdroższa kawa.
Jeśli Tour d'Argent nie spełnia jednak Waszych wymagań, bo lubicie wydawać obłędnie dużo pieniędzy na posiłek, to zawsze możecie pokusić się o zjedzenie w najdroższej restauracji w Paryżu oraz o wypicie najdroższej kawy. I nie jest to Le Fouquet's ani Maxim's! Najdroższą kombinację dań, bo aż za 440€ za osobę (bez wina i kawy), dostaniecie w restauracji Le Meurice (228 rue Rivoli, 75001 Paryż). Z kolei kawę za 11€, co czyni ją najdroższą w Paryżu, wypijecie w barze Royal Monceau, który mieści się w avenue Hoche w 8 dzielnicy.10. Najstarszy teatr.
Nie mogło tutaj zabraknąć mojego ulubionego tematu. Informacja ta nie powinna jednak Was zaskoczyć. Najstarszym teatrem w Paryżu jest Komedia Francuska, zwana również Domem Moliera. Założona w 1680 roku od wieków wyznacza rytm teatralnego życia. Aktorzy Komedii Francuskiej są traktowani jak wybrańcy i to nie bez powodu - są po prostu najlepsi. Jeśli któryś z aktorów z tego teatru występuje w serialu lub w filmie zawsze, ale to zawsze, na afiszach, w reklamach oraz na napisach zobaczycie adnotację "z Komedii Francuskiej". Warto tutaj dodać, że jednym z pensjonariuszy Komedii Francuskiej był Andrzej Seweryn, obecny dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.